Hrvatsko mikroskopijsko društvo sa zadovoljstvom objavljuje da od 2024. godine započinje s dodjelom povelje imenovane “Zvonimir Devidé” koja se dodjeljuje mikroskopičarima za doprinos radu društva i razvijanju mikroskopije u RH.
Akademik Zvonimir Devidé, profesor Priodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu je kao istaknuti biolog, botaničar i mikroskopičar 1983. utemeljio Sekciju za elektronsku mikroskopiju u okviru Hrvatskog prirodoslovnog društva koja je kasnije prerasla u Hrvatsko mikroskopijsko društvo zbog čega ova Povelja nosi njegovo ime.
HMD će svake godine izdati interni natječaj u sklopu kojega članovi HMD-a mogu predložiti potencijalne kandidate za Povelju, a detalje o tome možete pronaći u pravilniku:
Prva povelja HMDa „Zvonimir Devidé“ za doprinos u radu društva i razvijanju mikroskopije u Republici Hrvatskoj dodijeljena je akademiku Nikoli Ljubešiću za njegov dugogodišnji doprinos elektronskoj mikroskopiji u istraživanju stanica i bioloških tkiva na Institutu Ruđer Bošković, te za izuzetan doprinos u osnivanju, organiziranju i radu HMD-a, kao i za neumorno djelovanje na ostvarivanju svrhe i ciljeva našega društva kroz svih ovih 40 godina postojanja.
Neupitan je doprinos Nikole Ljubičića u edukaciji kako mladih, tako i iskusnijih mikroskopičara te davanju praktične stručne pomoći svima i svakome u svim istraživačkim ustanovama, u Zagrebu i Hrvatskoj, u kojima su se od šezdesetih godina prošlog stoljeća osnivali laboratoriji za elektronsku mikroskopiju. Laboratorij IRB-a bio je rasadnik mladih mikroskopičara za cijelu Hrvatsku, a Nikola Ljubešić izvorni savjetnik i ljubazni pomagač svim tadašnjim mikroskopičarima u svim laboratorijima diljem Hrvatske. Nedvojben je njegov udio u osnivanju Sekcije za elektronsku mikroskopiju HPD-a, a iz koje je 1992. izraslo Hrvatsko društvo za elektronsku mikroskopiju (kasnije preimenovano u Hrvatsko mikroskopijsko društvo). Sada akademik Nikola je Ljubešić, a tada mlađi suradnik akademika Vladimira Devidéa (osnivača HMD-a), bio praktična i operativna snaga koja je stajala iza svih inicijativa i djelovanja akademika Devidéa. Veliki prilog dao je organizaciji 5.YuSEMa 1986. na Plitvicama kojim se tadašnje Hrvatsko društvo za elektronsku mikroksopiju afirmiralo među jugoslavenskim i stranim elektronskim mikroskopičarima i društvima. Dao je veliki doprinos i u organizaciji kasnijih stručnih i znanstvenih domaćih i međunarodnih skupova kako u Hrvatskoj, tako i u okolnoj regiji (Slovenija, Italija, Mađarska, Češka i Slovačka, Austrija), presudan doprinos dao je u preregistraciji Sekcije (SEM-HPD) u Društvo (HDEM), te u postupku traženja priznanja i hrvatskog članstva u europskom udruženju (CESEM) i međunarodnoj federaciji (IFSEM) elektronsko-mikroskopijskih društava. Znanstveni i stručni rad Nikole Ljubešića je rezultirao člancima u znanstvenim časopisima, kao i priopćenjima na znanstvenim konferencijama, te domaćim i međunarodnim suradnjama. Kroz cijeli period njegovog aktivnog bavljenja elektronskom mikroskopijom obavljao je i funkciju tajnika i predsjednika Društva u prvim godinama, a i dan danas je član Nadzornog odbora HMD-a. Zbog svega navedenog te dodatno zbog toga što je sve ovo radio s iznimnom čovječnosti, jednostavnosti, asertivnosti i zadovoljstvom HMD ponosno dodjeljuje prvu povelju “Zvonimir Devidé” akademiku Ljubešiću.
Druga Povelja HMDa „Zvonimir Devidé“ za doprinos u radu društva i razvijanju mikroskopije u Republici Hrvatskoj dodijeljena je Ognjenu Milatu za njegov dugogodišnji doprinos radu mikroskopijskog društva u Hrvatskoj te ostvarenju ciljeva ustanovljavanja samog društva kroz niz akcija i djelovanja.
Bio je sudionik osnivačkog sastanka Sekcije za EM.HPD-a, 1984., začetnice kasnijeg HDEM-a, i današnjeg HMD-a. Bio je i član organizacijskog odbora 5.YuSEMa na Plitvicama 1976., aktivno je sudjelovao u mjesečnim sastancima SEM.HPD-a od početka. Na osnivanje HDEM su tada bili dodatno potaknuti na 9. Europskom EM kongresu u Granadi 1992. gdje su odlučili tražiti priznanje i učlanjenje u CESEM (europsko udruženje). Od MCEM-a u Staroj Lesni 1995. je dr. sc. Ognjen Milat član organizacijskog odbora, a HDEM stječe status redovnog suorganizatora tog regionalnog „druženja“. Od 3. MCEMa u Portorožu 1997., kad su ponudili, ali nije dodijeljena organizacija skupa u Hrvatskoj, pa preko Veszprema i Leccea 1999. i 2001., do 6. MCMa u Puli 1-5. 6. 2003., kad je HDEM dobilo domaćinstvo, Ognjen Milat je ispred hrvatskog društva bio glavni organizator i predsjednik OO. 6. MCM kongres u Puli omogućio je brojnim mladim hrvatskim mikroskopičarima sudjelovanje i stjecanje međunarodnog iskustva; omogućeno im je i pokriće troškova sudjelovanja. Bio je predsjednik društva od 1994. do 1997., kreator je loga HMDa, 1995. i prve web-stranice društva koju je i uređivao od 1994. do 1998. Aktivno je sudjelovao u organizaciji prvih „Simpozija u Dubravi 1996.“, „Kongresa u Sheratonu“ 1999., a i brojnih Godišnjih sastanaka HMD-a od 1995. na IFSu u Zagrebu, do 2016. na „Oceanografskom i PMFu u Splitu“. Na mjesečnim sastancima društva održao je brojna stručna i promotivna predavanja od 1992. do 2024. i to više od 10 predavanja. Više detalja o njegovom životu možete pročitati ovdje. Zbog svega navedenog, ali i njegove vrlo aktivne uloge u HMD-u čak i iz mirovine (kao člana nadzornog odbora i redovnog predavača) te zarazne energije koja vječno vidi nove mogućnosti i budi nadu mladim generacijama HMD s ponosom dodjeljuje drugu povelju “Zvonimir Devidé” Ognjenu Milatu.